Kiedy masz trójkę dzieci, często musisz się nieźle nagimnastykować, by nakarmić trzy małe brzuszki, dlatego dziś podzielę się z Wami moimi przepisami na sukces. Za sukces obierzemy wycieczkę do parku, nad rzekę, na polanę, plażę albo do przydomowego ogródka. Warto pamiętać, że dla dzieci nie tyle ważny jest cel podróży, co wyśmienita zabawa, którą zaproponujesz przed, w trakcie i podczas wspomnianego pikniku. To dlatego, zapraszam je do kuchni, gdzie dobra zabawa zawsze gwarantowana, zupełnie tak samo jak wielkie porządki 🙂 Z tego samego względu pakujemy latawiec, paletki, piłkę, planszówki a zamiast samochodu wybieramy rower.
Dziś przygotujemy placki twarogowe z truskawkami, muffiny marchewkowe oraz tartę ze szparagami i serem. Przepisy są proste, dania wyśmienite i uwielbiane przez nas i naszych gości. Każde danie uzupełnię szklanką ulubionego soku, który 30 maja obchodzi swoje święto. Tak, dobrze czytasz! 30 maja to Święto Soku, szybko i doskonale uzupełniającego codzienną dietę w porcję warzyw, owoców, witamin i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników mineralnych. Taki sok to doskonała przekąska, łatwo dostępna, zdrowa i lubiana przez dzieci.
A wszystko w ramach #Wyzwania5porcji
#Wyzwanie5porcji w naszym domu trwa przez cały rok. Zmieniam w tym tylko warzywa i owoce na sezonowe, staram się sięgać po produkty ekologiczne i jeśli się da – wybieram polskie. Pamiętam, że prawidłowo zbilansowane menu sprzyja nauce i koncentracji.
Część z Was mogła to zauważyć w okresie Wielkanocy, kiedy króliczek przytargał zbyt dużą ilość słodyczy, a maluchy odreagowały później po zbyt dużej dawce cukru histerią na placu zabaw, przy stole czy podczas kąpieli. To dlatego warto rozsądnie komponować przekąski dla dzieci, serwować im warzywa w słupkach, owoce i soki.
Instytut Żywności i Żywienia zaleca, by w codziennym menu znajdowało się minimum 400 g warzyw i owoców, w podziale na 5 porcji, a jedną z nich może stanowić właśnie wyżej wspomniana szklanka soku. Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem producentów soków obowiązuje zakaz dosładzania soków owocowych, 100% soków warzywnych oraz soków pomidorowych, dodawania słodzików, również tych naturalnych jak stewia (glikozydy stewiolowe). Te same regulacje prawne nie pozwalają na dodawanie jakichkolwiek konserwantów i rozcieńczanie. Pasteryzowane 100% soki dostępne w większości sklepów spożywczych są zatem idealną formą, z której możecie korzystać bez wyrzutów sumienia.
Moje 3 propozycje dań, które warto spakować na piknik
Placki twarogowe z truskawkami
To ulubiona forma naszych dzieci. Do ich przygotowania wystarczy:
- 250 g twarogu (wybieram półtłusty),
- 3 jajka,
- 1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią,
- 1 łyżka cukru pudru,
- 3 czubate łyżki mąki tortowej,
- kilka truskawek pokrojonych w talarki.
Jak przygotować?
Do miski włóż twaróg, dodaj żółtka, cukier waniliowy i cukier puder. Całość zagnieć widelcem, a gdy masa będzie już w miarę jednolita, dodać mąkę i ponownie wszystko dokładnie wymieszaj. Białka ubij na sztywną pianę i delikatnie dodaj do masy twarogowej. Smaż obustronnie na złoty kolor, formując łyżką placki i układając na nich talarki z truskawek, które możesz zastąpić innymi owocami (jabłka, jagody, maliny).Ten rodzaj placków równie dobrze smakuje na ciepło, jak i na zimno.
Pyszne i zdrowe babeczki marchewkowe
Składniki (na 12 babeczek):
3/4 szklanki mąki tortowej,
1/2 szklanki cukru pudru,
1 łyżeczka cynamonu
Szczypta soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
Skórka starta z jednej dużej cytryny
2 duże jajka
1/2 szklanki roztopionego i ostudzonego masła
2 średnie marchewki, starte na dużych oczkach,
1/3 szklanki mleka.
Jak przygotować?
W wysokiej misce umieść masło, jajka i mleko a następnie połącz składniki na gładką masę za pomocą trzepaczki lub widelca. Dodaj startą marchewkę i skórkę z cytryny i ponownie wszystko wymieszaj. Do drugiej miski wsyp tzw. suche składniki, czyli: mąkę, cukier, cynamon, sól, proszek do pieczenia i sodę, a następnie partiami przerzuć wszystko do miski z masą płynną, dokładnie wszystko mieszając. Masę przełóż do formy na muffinki. Wybieram silikonową, którą wykładam papierowymi papilotkami. Piecz w temperaturze 180 stopni przez 20-25 minut.
Przepis na tartę ze szparagami i serem
To z kolei moje ulubione danie, które często przygotowuję goszcząc u nas znajomych, czy świętując rocznice z mężem. Z podanych składników otrzymasz porcję dla 4 osób. Nadmiar z powodzeniem możesz zawinąć w folię i włożyć do lodówki, a przed ponownym podaniem podgrzać.
Składniki na ciasto:
- 3/4 szklanki mąki pszennej,
- 85 g masła pokrojonego w kostkę + 1 łyżka do natłuszczenia formy,
- 100 g żółtego sera,
- 2-4 łyżki zimnej wody.
Składniki na masę:
- 4 jajka,
- 50 ml mleka,
- 150 g żółtego sera,
- 250 g zielonych szparagów
- przyprawy: sól i pieprz (baza, idealna dla dzieci),
- opcjonalnie możesz wzbogacić masę gałką muszkatołową, ostrą papryką lub imbirem dla podbicia smaku.
Jak przygotować?
W wysokiej misce wyrabiamy masło z mąką, a następnie dodajemy 1-2 łyżki wody. Woda ma wspomóc zagniatanie ciasta a na jej ilość wpływ ma mąka, której użyjecie. Na koniec zagniatania dorzucamy starty na dużych oczkach ser (używam sera cheddar), całość raz jeszcze mieszamy a następnie owijamy folią spożywczą i wkładamy na pół godziny do lodówki. W tym czasie mieszamy jajka, starty ser, mleko i przyprawy. Jeśli tak jak ja używacie sera cheddar, pamiętajcie że on sam w sobie jest już mocno wyrazisty i warto uważać, by nie przesadzić z przyprawami. Wyjmujemy nasze ciasto z lodówki, rozwałkowujemy między dwiema warstwami papieru do pieczenia i przekładamy do natłuszczonej masłem formy.
Ciasto pieczemy dwuetapowo. Przez pierwsze 10 minut w temperaturze 200 stopni, bez termoobiegu. Następnie wyjmujemy je z piekarnika, układamy na nim szparagi, zalewamy masą jajeczno-serową i ponownie pieczemy w 200 stopniach przez ok. 20 minut, do zarumienienia.
A jak Ty zamierzasz uczcić Święto Soku?
Daj znać, która z moich propozycji najbardziej przypadła Ci do gustu i który sok jest Waszym ulubionym? U mnie wciąż topowy jest marchewkowy, choć Hania jako jedyna z trio z apetytem sięga również po wersję pomidorową. Czekam na zdjęcia Twoich potraw i propozycje piknikowe. Sama nie mogę się już doczekać lata, gdy co tydzień będzie czas na piknik 🙂 Wspólne wyjście daje mnóstwo radości całej rodzinie, a nie wymaga od nas specjalnych nakładów finansowych. Warto o tym pamiętać i korzystać z tej formy, gdy sezon sam zaprasza na rowery, do lasu czy parku. Warto malować dzieciom cudowne wspomnienia dzieciństwa, wzmacniać rodzinne relacje i wyśmienicie się przy tym bawić.
To jak, dasz się namówić? 🙂
Program sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Organizator Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków.
There are no comments
Add yours