Pamiętam mój debiut w roli mamy. Tuż po wykonaniu pozytywnego testu ciążowego zalogowałam się i byłam bardzo aktywna na forum dla kobiet, które rodziły nie tylko w jednym roku, ale i w tym samym miesiącu, co ja. Z wypiekami na twarzy czytałam historie porodowe tych, których maluchy przyszły na świat przed moją Lenką. Po jednych byłam optymistycznie nastawiona do porodu naturalnego, po innych chciałam błagać o cesarskie cięcie na żądanie. Jakież to szczęście, że mój lekarz prowadzący miał wówczas więcej rozumu w głowie od ciężarnej matki! Dalsza część historii miała miejsce po porodzie. Moja córka z wagą urodzeniową 3700g i 56cm przy innych maluchach wyglądała na miesięczną kluskę. Rozpoczęły się bilanse, porównywanie, komentowanie i wątpliwości. Czy dobrze przybiera na wadze? Czemu niektóre dotychczas mniejsze maluszki przeskoczyły ją w tej, czy innej kwestii? Jeśli jesteś ciekawa dalszej części tej historii, jesteś w ciąży albo w Twojej głowie pojawiają się podobne pytania koniecznie przeczytaj ciąg dalszy.
Idealny noworodek
Na początek warto zaznaczyć, że nie urodził się jeszcze wzorcowy noworodek. Statystyki podają , że średnia waga noworodka urodzonego w Polsce waha się między 3250 a 3400g. Wynika z tego, że całe moje trio te statystyki mocno zawyża, gdyż ważyli odpowiednio: 3700, 4030 i 4200g. Za małą wagę urodzeniową uznaje się tą poniżej 2500g.
Statystyczni chłopcy ważą o 250g więcej od dziewczynek i są od nich o 5% dłużsi. Najmniejszy noworodek świata (wcześniak urodzony w 25 tc) ważył zaledwie 220g a jego stópka była wielkości płytki paznokcia. Największy noworodek, który przyszedł na świat bez cesarskiego cięcia ważył 6,11kg! Oboje dzieci zostało urodzonych w Niemczech.
W księdze Guinnessa znajdziemy również największego noworodka na świecie. To dziecko urodzone w Kanadzie w 1879r. ważące aż 10,4 kg.
Idealny noworodek to ten, którego trzymasz w ramionach, mamo.
Zjawisko akceleracji
Istnieje od kilkudziesięciu lat i to właśnie na jego podstawie naukowcy stwierdzają przyspieszone wzrastanie i rozwój kolejnych pokoleń. W Wikipedii czytamy, że:
Szybsze dojrzewanie dzieci i młodzieży w kolejnych pokoleniach i osiąganie w tym samym wieku większych wymiarów ciała, spowodowane jest pełniejszym wykorzystaniem potencjału genetycznego, dzięki bardziej racjonalnemu żywieniu. Inną przyczyną może być postępująca cywilizacja i urbanizacja, które powodują napięcie emocjonalne (wzmożone łaknienie), wcześniejsze i silniejsze bodźce seksualne, co wzmaga wydzielanie hormonów, a zwłaszcza hormonu wzrostu.
Jaki wpływ na docelową wagę człowieka ma waga urodzeniowa?
Z moich doświadczeń wynika, że waga urodzeniowa kompletnie nie wpływa na wagę w późniejszych latach dziecka. Niektóre dzieci znajomych z dużo mniejszą wagą urodzeniową od mojej trójki, bardzo szybko przegonili na wadze Lenę, czy Hanię. Jedynie Maciek od początku wypadł nam z siatek centylowych i do dnia dzisiejszego jest w czołówce wśród swoich rówieśników. Udało mu się już przerosnąć o kilka centymetrów dwa lata starszą siostrę. Waga moich starszaków również jest mocno rozbieżna i pokazuje, że młodszy brat jest cięższy o 8kg!
Naukowcy potwierdzają moje przypuszczenia i ustalili, że wzrost oraz waga urodzeniowa nie przekładają się na docelowy wygląd dorosłego człowieka. Są dzieci, które rodzą się drobne, ale bardzo szybko „nabierają ciała”. I odwrotnie – są też takie, które błyskawicznie gubią startowy tłuszczyk 🙂
Najlepsze sposoby na śledzenie rozwoju fizycznego noworodka
Będąc mamą pierwszego dziecka, ważyłam je zgodnie z poradnikami, co miesiąc. Lenka nie potroiła wagi urodzeniowej do roku, ale rozwija się prawidłowo i jest zwyczajnie bardzo aktywnym i drobnym dzieckiem.
Jej młodszy brat Maciek również był przez nas ważony i kontrolowany, ponieważ obawiałam się, czy nie waży zbyt dużo. Wiem, że komórki tłuszczowe są jak baloniki i tych powstałych nigdy nie usuniemy, możemy jedynie za pomocą racjonalnej diety i ruchu regulować ich objętość. Nie chciałam by moje dziecko znalazło się w gronie dzieci otyłych, ponieważ kocham je i dbam o jego zdrowie. Młody ma tendencję do tycia, ale rozsądnie karmiony i zachęcany do ruchu nie dopuszcza do odkładającego się w organizmie tłuszczu.
Totalny luz mam natomiast przy trzecim dziecku. Hanka rozwija się prawidłowo, więc sporadycznie wskakuje na wagę. Głównie odbywa się to w gabinecie lekarskim podczas szczepień. Mimo imponującej wagi urodzeniowej – 4200g – należy raczej do drobnych dzieci i w porównaniu do osiedlowych rówieśników jest raczej drobna. Wyleczyłam się jednak z porównywania jej, analizowania przyrostów masy ciała i zamartwiania o jej wagę. Owszem, gdybym zauważyła coś niepokojącego, momentalnie poprosiłabym o konsultację specjalistę, wykonała szereg badań i przyjrzała się diecie. Na ten moment jednak mam w sobie wielki spokój i zawsze z serdecznym uśmiechem reaguję na pytania o to, ile mała waży, jaki ma rozmiar ubranek i co już potrafi zrobić? Jako doświadczona mama trójki nie tylko z książek, ale i po analizie moich własnych maluchów wiem, że:
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie!
I tak Lenka rośnie zgodnie z wykresem na poziomie 10 centyla. Maciej z siatek dawno wypadł, a Hania rośnie tak, jak jej się podoba 🙂 Po wymianie garderoby, samopoczuciu i zachowaniu młodej wiem, że wszystko z jej wzrostem i rozwojem jest w porządku. Śpię spokojnie, nie spinam się i czerpię radość z macierzyństwa. A Ty? Na którym etapie jesteś? Śledzisz siatki centylowe? Porównujesz dzieci, czy raczej masz ten etap już za sobą?
Jeśli interesuje Cię jak w siatkach wypada Twój maluch koniecznie zerknij tutaj.
Zdecydowanie powtórne macierzyństwo przebiega zupełnie inaczej, spokojniej, myślę, że zdrowiej. Pozbywamy się idealistycznego podejścia i podążania za perfekcyjnością, która tylko nas frustruje. 😉
Tak jak napisałaś, każde dziecko rozwija się w swoim tempie! Przy kolejnym dziecku, już tak bardzo nie skupiamy się na tabelkach, czy nasze dziecko się w nie wpisuje czy nie. Ale ważne jest też to, żeby reagować na wszelkie nieprawidłowości bądź też nasze niepokoje. Zawsze w takiej sytuacji warto poradzić się pediatry.