Nigdy nie naciskałam na Lenkę i nie uczyłam niczego na siłę wychodząc z założenia, że na wszystko przyjdzie czas. I stało się! Młodą w czasie tegorocznych wakacji zainteresował alfabet, więc pomagam jej jak potrafię, kupuję ciekawe pomoce, wyszukuję zabaw, które pomogą nam okiełznać świat literek. Zaczęłyśmy od prostych i krótkich wyrazów: Mama, Tata, Dom, Kot, Auto oraz naturalnie od poznania literek z których składa się jej imię, czyli Lena, Lenka. Z dnia na dzień rozszerzamy słownik i uczymy się pisać oraz układać kolejne wybrane przez małą wyrazy. Jednym z ulubionych jest u nas „jednorożec”. I weź tu teraz mamo namaluj jednorożca.. 😉
Oczywiście najczęściej i najprościej jest pisać literki i wyrazy na kartkach papieru. Niestety moje dziecko dość szybko ta forma nudzi, więc kombinuję, co zrobić, by nauka kojarzyła się z dobrą zabawą a poznawanie alfabetu było wartością dodaną wspólnie spędzonego czasu. Poniżej wymienię Wam kilka naszych literkowych zabaw oraz gadżetów je wspierających.
Tablica/sztaluga MÅLA (IKEA, cena: 79,99zł)
Jest ona na tyle wszechstronna, że można pisać po jednej stronie kredą i zmazywać gąbką do naczyń 😉 Zmazywanie jest fajne i w tym zazwyczaj prosimy o pomoc Maciusia. Można też pisać z drugiej strony za pomocą suchościeralnych flamastrów albo skorzystać z rolki papieru. Na zakupach w Ikei regularnie dokupujemy rolki papieru i kredę.
Literkowe magnesy.
Nasze literki i cyferki pozwalają na naukę kolorów, liderek, cyferek i czytania. Dostaliśmy je w prezencie, ale podobne kupicie w pepco, Auchan lub księgarni matras. Koszt za wiaderko z literkami to ok. 15-18zł. Można je mocować do metalicznych płaszczyzn, u nas znalazły miejsce na lodówce.
Drewniane stempelki, TIGER
To nasz najnowszy zakup, więc najchętniej używany. Cena: 15zł W opakowaniu literki i dwa kolory tuszu: czarny, czerwony.
Karteczki z paskiem klejącym.
Tanie, proste i można je przyklejać na poznane już przedmioty. Taka zabawa w skojarzenia sprawia, że dziecku łatwiej zapamiętać ciąg literek tworzących całe zdanie. Forma ta pomaga później w czytaniu. Jeśli mamy dwójkę lub większą ilość dzieci możemy się bawić w losowanie karteczek i zawody, kto pierwszy odgadnie wylosowane przedmioty i obklei je odpowiednimi karteczkami. My z uwagi na młodszego Maciusia karteczki dodatkowo ozdabiamy rysunkami. Nauka przez zabawę wykorzystuje szereg bodźców i naturalną ciekawość dzieci.
Ty malujesz, ja piszę
Zabawa polega na tym, że Lenka maluje postać lub rzecz a ja podpisuję ją drukowanymi literami. Następnie ona samodzielnie układa ten wyraz z literek.
Przepisywanie
Z tego korzystamy, gdy młoda prosi: „Mamo napisz mi.. (i tu podaje wyraz)”. Wówczas ja jej go piszę, a ona przepisuje.
Uczta pełna smaków
Ucząc się nazw owoców kroiłyśmy je, próbowałyśmy a następnie dopasowywałyśmy karteczki z nazwami poszczególnych owoców. Na koniec zabawy można zrobić pyszny koktajl 🙂 Przy okazji można poćwiczyć angielski. Zakres kolorów jest dzieciom świetnie znany, a owoce możemy wprowadzać i utrwalać.
Kojarzenie wyrazów
K jak Kot, D jak Dom itp. itp. Obok każdej literki narysujcie lub wytnijcie z gazet obrazek, którego nazwa zaczyna się na tą literę.
My właśnie dziś będziemy szykować takie plakaty z grupami wyrazów rozpoczynających się od A, B, C.. Lena docelowo powiesi je nad łóżkiem, aby łatwiej jej było zapamiętać i by wzrokowo temat ogarnęła. Jak skończymy to się pochwalimy na instagramie i facebooku.
Możecie też kupić gotowca „Czytam wyrazy” (na dole po lewej) i z niego korzystać. Równie fajny, ale jednak, co własne to własne 😉
Coś zielonego, coś niebieskiego..
Z jak zielony. Jakie rzeczy mają zielony kolor? Narysuj je zieloną kredką, a mama napisze, jak się nazywają. Przy okazji rozmawiamy o odcieniach koloru zielonego i poznajemy jasny zielony, ciemny zielony, jaskrawą zieleń itp. Dziewczyny już od najmłodszych lat świetnie sobie z tym radzą.
Szablony z literkami
Bardzo często w naszych zabawach wykorzystujemy własnoręcznie przygotowane szablony z literkami, sylabami z których mała układa proste wyrazy. Aby szablony posłużyły Wam dłużej polecam zrobienie je z kartonu.
Jestem ciekawa Waszych pomysłów i tego jak Wam idzie nauka alfabetu 🙂
Źródło grafiki głównej: orione.pl
There are no comments
Add yours