Poznaj 5 rzeczy, które powinno mieć dziecko samodzielnie jeżdżące na rowerze

rowertour opinie o zabezpieczeniu roweru abus

Już za miesiąc powitamy kolejny rok szkolny i pewnie wielu rodziców stanie przed dylematem, czy to już odpowiedni moment, by ich dziecko samodzielnie dojeżdżało do szkoły rowerem, czy hulajnogą. My jako rodzice czas ten mamy już za sobą, dlatego dziś przedstawię Wam 5 elementów, dzięki którym nasze dzieci bezpiecznie docierały do szkoły i z powrotem do domu oraz opowiem o zapięciach rowerowych ABUS z których korzystamy już od jesieni poprzedniego roku. Jestem ciekawa, co Wy dopiszecie do mojej listy i kto z Was rozważa rozpoczęcie samodzielnej przygody z jazdą na rowerze?

Znajomość przepisów ruchu drogowego (karta rowerowa)

Poza perfekcyjnie opanowaną jazdą na rowerze, czy hulajnodze i w 100% sprawnym sprzęcie naszym obowiązkiem jako rodziców jest zapoznanie dzieci ze znajomością przepisów ruchu drogowego. W naszym przypadku omawianie ich odbywało się na wspólnych, rodzinnych wyprawach rowerowych a dzieci mające na ten moment 9 i 11 lat samodzielnie wciąż poruszają się tylko i wyłącznie po znanych sobie ścieżkach.

Lena w ubiegłym roku szkolnym zdała egzamin na kartę rowerową, a młodszy o dwa lata Maciek, wciąż jeździ w towarzystwie moim, siostry lub bardziej doświadczonych kolegów.

Kask rowerowy jako must-have na wyprawy rowerowe małe i duże

Wybór kasków na rynku jest ogromny, a przedział cenowy wyjątkowo rozbieżny. Jako rodzic popełniłam w tej kwestii aż dwa błędy. Na starcie starszakom kupiłam najtańszy kask z popularnego sklepu sportowego, w którym wyjątkowo szybko rozkleiła nam się zewnętrzna powłoka i już wtedy wiedziałam, że lepiej sięgać po te zespolone w całość. Po drugie zdarzyło mi się kupić kask bez dziecka i o ile zrobiłam wcześniej pomiary głowy i trafiłam z rozmiarem, to nie trafiłam w gust i była drama, a kask wrócił ponownie do sklepu.

Z mojego doświadczenia wynika, że na kasku nie ma co oszczędzać, więc kupcie najdroższy na jaki Was w danym momencie stać, idealnie dopasowany do głowy dziecka, które za z niego korzystać. Warto zwrócić uwagę na opinie o marce, wytrzymałość i wentylację. Byłoby super, gdyby kask posiadał odblaski lub zintegrowane światło LED, wzmacniające widoczność dziecka na drodze. Fajnie jest, gdy w zestawie macie dodatkowe, wymienne wkładki wewnętrzne.

Zapięcie rowerowe do zabezpieczenia roweru czy hulajnogi pod szkołą

Gdzieś kiedyś przeczytałam, że zapięcie rowerowe powinno być warte co najmniej 10% wartości sprzętu, jakie zamierzamy nim zabezpieczać. Moim największym dylematem przy wyborze zabezpieczenia do roweru była natomiast jego waga. Do wyboru miałam lekkie, elastyczne linki, które złodziej może w błyskawiczny sposób przeciąć i wyraźnie cięższe, solidne i utrudniające kradzież rowerów zapięcia rowerowe ABUS.

W wyborze pomógł mi pracownik specjalistycznego sklepu rowertour.com i ostatecznie padło na dwa rodzaje zapięć – jedno na kluczyk a drugie na 4-cyfrowy kod. I tu design i kolor okazał się nie bez znaczenia. Lena wybrała oczywiście zapięcie wiśniowe, a Maciek czarne.

Pierwsze z zapięć, które testujemy już od jesieni 2020r., więc wystarczająco długo, by je Wam polecić to Abus tresor 1385 cherry heart. Waży 750 g i jest na szyfr. Podoba mi się w nim to, że młoda nie musi pamiętać o kluczyku, więc go nie zgubi, samodzielnie ustawiła sobie kod, a samo zapięcie typu łańcuch jest całościowo osłonięte mocną osłoną tekstylną, dzięki czemu nie rysuje ramy roweru. No i ma piękny kolor, wiadomo! 🙂 Łańcuch w tym zapięciu jest wykonany ze specjalnie hartowanej skali, z ogniw 6 mm o przekroju kwadratowym.

Parametry techniczne tego produktu to:

  • Producent: Abus
  • Model: Tresor 1385
  • Oznaczenie: Tresor 1385/75 cherry heart
  • Nr art.: 88013 1
  • Poziom bezpieczeństwa: 6
  • Waga: 750g
  • Długość: 75cm
  • Kolor: Cherry heart

Drugie z testowanych przez nas zapięć to Abus Steel O Chain 5805K. Według producenta zapewnia ono dobrą ochronę w miejscach o niskim ryzyku kradzieży, a teren pod naszą szkołą jest monitorowany, ciągle się ktoś tam kręci, Maciek widzi swój rower z klasy, więc ten rodzaj zabezpieczenia jest wystarczający. Zapięcie posiada hartowane ogniwa o grubości 5mm oraz wysokiej klasy zamek, który wytrzyma mocne uderzenia. Zapięcie mimo zintegrowanego zamka jest bardzo elastyczne i łatwo się z niego korzysta. Trzeba jednak pamiętać o wyjęciu i nie zgubieniu kluczyka 🙂

Warto wiedzieć, że marka ABUS jest znanym i cenionym producentem łańcuchów wysokiej jakości z doskonałych materiałów co oznacza, że są one bardziej wytrzymałe i lżejsze, przez co idealnie nadają się dla dzieci.

Uwaga! Nauczcie dzieci, by zapinając rower obejmowały zapięciem ramę i tylne koło, które jest droższe i zwyczajnie trudniej je ukraść. Zapinanie sprzętu za przednie koło jest szybkie i wygodne, ale to tzw. metoda wyrwikółka, która często kończy się kradzieżą.

Stan roweru czy hulajnogi

Zanim wypuścicie dziecko rowerem do szkoły, obowiązkowo sprawdźcie stan techniczny sprzętu. Przede wszystkim opony, hamulce i dzwonek. Dobrym krokiem jest również inwestycja w oświetlenie, zwłaszcza, gdy jesienią i zimą, jazda może odbywać się po zmroku. Traktujcie rower tak jak samochód i zapewniajcie mu regularne przeglądy. Z mojego doświadczenia wynika, że warto rozpoczynać sezon przeglądem w profesjonalnym serwisie rowerowym. U nas to koszt rzędu 50-100zł.

W przypadku hulajnogi elektrycznej warto również zadbać o naładowanie jej na odpowiednią liczbę kilometrów.

Wzmożona czujność

Uczulcie dzieci na to, że niestety nie wszyscy uczestnicy drogi jeżdżą bezpiecznie, a drogi rowerowe czasami miejscami zanikają i trzeba wiedzieć, jak kontynuować jazdę, włączać się do ruchu itp. Warto zatem nie nadużywać prędkości i zwracać uwagę nie tylko na zmotoryzowanych, ale i pieszych. Dobrze, by samodzielnie dojeżdżający do szkoły uczeń był wyposażony w smartwatch lub telefon z aplikacją śledzącą, dzięki której jako rodzice mamy możliwość kontaktu i ustalenia lokalizacji dziecka. Sam rower warto oznakować, możecie to zrobić na najbliższym posterunku policji.

Życzę Wam wykazania zaufania w stosunku do dorastających nastolatków, wiadra melisy a Waszym rowerzystom szczęśliwych powrotów do domu.

 

Wpis powstał we współpracy ze sklepem rowerowym Rowertour.com

 

 

 



There are no comments

Add yours

Dodaj komentarz