To musi słyszeć Twoje dziecko!

20150821 – m8

Jako rodzic pełnisz niesamowicie ważną funkcję. To od Ciebie w bardzo dużym stopniu zależy na jakiego człowieka w przyszłości wyrośnie Twoje dziecko. Czy będzie pewne siebie, przebojowe, świadome własnej wartości, czy raczej zajmie miejsce w kącie i będzie się wstydziło głośno wypowiadać własne zdanie? Tym pierwszym, jak się słusznie domyślasz, jest później łatwiej w życiu, pracy czy związkach. I nawet, jeśli Ty do końca nie czujesz się pewna siebie to wierzę, że zrobisz wszystko, aby we własnym dziecku wydobyć tą siłę, pokazać mu że je kochasz, rozumiesz i że jest dla Ciebie ważne. Wysyłaj mu zatem odpowiednie komunikaty i bądź paliwem napędowym.

Naturalne, że dzieci są różne i jedne zdolności przywódczych same z siebie mają więcej, a inne potrzebują w tej kwestii więcej wsparcia. Tu właśnie zaczyna się Twoja rola droga Mamo. Możesz wspierać swoje dziecko kilkakrotnie w ciągu dnia, w różnych, nawet najprostszych czynnościach, podczas zabawy i w trakcie wykonywania obowiązków. Nie ograniczaj się zatem do banalnego „super”, „świetnie”, „bardzo dobrze”, bądź kreatywnym rodzicem i sprawiaj, żeby każde wypowiadane przez Ciebie zdanie powodowało nieustający rozwój skrzydeł u malucha.

Podpowiem Ci dzisiaj kilka sposobów, jak to robić, ale wierzę, że na ich podstawie szybko stworzysz własne zestawy motywujących zwrotów do wykorzystania w wielu codziennych sytuacjach.

1. Malowanie.

– Widzę, jak dużo pracy wkładasz w to, co robisz.

– Podoba mi się Twój obrazek.

– Zrobiłeś/-aś olbrzymie postępy w malowaniu. Gratuluję! Jestem z Ciebie dumna!

– Jak wielu kolorów używasz! Jesteś świetnym malarzem!

– Twój obrazek jest taki ładny, że powiesimy go.. (w ramce, na lodówce, na korkowej tablicy) i zrób to!

Moje dzieciaki uwielbiają malować. Malują palcami, wałkami, pędzlami, a wczoraj uczestniczyły nawet w warsztatach malarstwa niezwykłego o których wpis pojawi się jak zgram i uporządkuję zdjęcia. Poniżej trochę historii:

20150821 - m1

20150821 - m2

20150821 - m3

20150820 - es32. Porządki.

– Dziękuję Ci za to, że mi pomogłeś/-aś!

– Uważam, że jesteśmy świetną ekipą porządkową.

– Dzięki Tobie porządek szybciej się zrobił i mamy teraz czas na zabawę.

– Cieszę się, że pomagasz mi sprzątać. Jesteś świetnym pomocnikiem!

– Fantastycznie wytarłeś/-aś te kurze. Teraz wszystko błyszczy!

– Ale masz teraz czysty pokój! Rewelacja!

– Widzę, że nawet łóżko jest pościelone. Świetna robota! Gratuluję!

– Jest mi niezmiernie miło, gdy pomagasz mi sprzątać.

Ze sprzątaniem nadal nie jest perfekcyjnie, więc zachęcam, robię z tego zabawę i doceniam najmniejsze postępy.

Nawet jak zastaniesz taki widok możesz pochwalić dziecko za pięknie pościelone łóżko 🙂

20150821 - m4

3. Nowa umiejętność, np. jazda na rowerze.

– Wierzę, że sobie poradzisz!

– To nie jest takie proste, ale wiem, że dasz radę!

– Pokażesz mi, jak świetnie to robisz?

– Robisz olbrzymie postępy!

– Jesteś w tym coraz lepszy/-a!

– Fantastycznie dajesz sobie radę!

– Wydaje mi się, że jeździsz o wiele lepiej ode mnie.

– Jestem z Ciebie dumna!

20150821 - m6

20150821 - m7

Istotne są również pytania otwarte oraz to, by motywować dziecko do głośnego wyrażania pozytywnych opinii na własny temat, podsumowywania pracy, angażowania go w rozmowę. Dbając o swój rozwój uczestniczę w wielu szkoleniach. Czy wiesz, że większość dorosłych ma olbrzymi problem, by wymienić rzeczy w których są świetni albo które im się w nich samych podobają? Ludzie niby znają swoje atuty, ale często tylko do momentu, gdy nikt im nie każe wstać i głośno o tym powiedzieć. Wtedy błyskawicznie pojawiają się w nich wątpliwości. Czy mój angielski faktycznie jest na wysokim poziomie? Czy moje nogi rzeczywiście są takie zgrabne? A co, jeśli grupa uzna inaczej? Wygłupię się. Wyśmieją mnie. Może będzie lepiej jak to pominę. I tak dalej.. A poproś tą samą grupę o wypisanie własnych wad. Szczególnie kobiety wypiszą Ci zaraz milion 😉 A jak jest z Tobą, potrafisz z automatu wymienić co najmniej 5 swoich zalet? Jeśli masz z tym problem to zapytaj o nie najbliższych. Co w Tobie cenią? W czym jesteś dobra? Zapisz to sobie i powtarzaj tak często aż stanie się czymś naturalnym. To bardzo pomaga w życiu i nigdy nie wiesz, kiedy się przyda.

A wracając do dzieci to pytania, które stosuję i polecam są następujące:

– Jak się w związku z tym/tą sytuacją czujesz?

– Uważasz, że wyszło lepiej niż poprzednim razem?

– Co udało Ci się zrobić lepiej?

– Podoba Ci się efekt?

– Co Ci się najbardziej podoba?

– Komu możemy się tym pochwalić? I tu np. telefon do Babci 😉

Nie zapomnij też każdego wieczora przed snem powiedzieć dziecku, że bardzo je kochasz, że jesteś szczęśliwa będąc jego mamą i że dzięki niemu Twój świat jest piękniejszy. Niech zasypia szczęśliwe i bezpieczne. Bezwarunkowa miłość jest fundamentem wiary w siebie.

20150821 - m8

 

 

 

 

 



There are no comments

Add yours

Dodaj komentarz