Czuję miętę ;-)

20150304 – koktajl

Dziś w ramach drugiego śniadania stworzyłam mix idealny do którego z pewnością często będę wracać, bo smakuje obłędnie a do tego jest zdrowy i błyskawiczny do przygotowania.

Co potrzebujesz?

1/2 dojrzałego avocado

1 średni dojrzały banan

1 łyżeczka odtłuszczonego mielonego lnu,

1 łyżeczka nasion chia,

2 łyżki mleka sojowego

kilka listków świeżej mięty

Wszystko umieścić w blenderze i zmiksować na jednolitą masę. Podawać schłodzone, dekorując listkami mięty.

20150304 - koktajl

Drugą połowę avocado włóż do lodówki wraz z pestką – dzięki niej nie będzie ciemniało. Możesz je tam przechować przez kilka dni.

Avocado, które kupujemy w sklepie zazwyczaj jest twarde i smakuje jak trawa;) Musi poleżeć 3-4 dni aby dojrzeć. Pamiętaj, że owoce szybciej dojrzewają w towarzystwie jabłek, dlatego regularnie umieszczam przy nich kiwi, a trzymam je z dala od bananów, by nie ciemniały. Jeśli będziesz przechowywać avocado w lodówce to nie dojrzeje zbyt szybko, lepiej położyć je na parapecie. To jeden z niewielu owoców, który dojrzewa dopiero po zerwaniu.

W polskich sklepach najczęściej spotykane jest avocado fuerte – ma cienką skórkę i jest podłużne. Równie często widuję avocado hass – okrąglejsze, skórkę ma grubszą i czasem bardzo ciemną. Kupowania avocado należy się nauczyć. Przyznam, że sama tego nie wiedziałam i wybierałam albo zbyt niedojrzałe albo dojrzałe tak mocno, że ledwo donosiłam je w całości do domu.

Jak zatem kupić idealne avocado? Najpierw wybierz owoc, który ma ciemnozielony kolor, weź go do ręki i naciśnij skórkę. Idealnie, jeśli jest sprężyste, miękkie, a po naciśnięciu skórka wraca na pierwotne miejsce – taki owoc nadaje się już do konsumpcji i śmiało możesz go kupić. Na koniec spójrz na szypułkę, która również wiele Ci o owocu powie. Jeśli miejsce pod szypułką jest jasne tzn. że owoc jest dojrzały. Ciemne miejsce pod szypułką oznacza, że owoc jest przejrzały i z pewnością po rozkrojeniu będzie miał brązowe plamki. Takiego nie wybieraj.

A jak Wy radzicie sobie z zakupem właściwego avocado? Często gościcie go w swojej kuchni?

How-to-Choose-the-Perfect-Avocado-3-e1401548462491

 There are no comments

Add yours

Dodaj komentarz