Młoda robi mydło

m7

Uwielbiamy naukę przez zabawę i dlatego z radością i ekscytacją uczęszczamy na zajęcia chemiczne prowadzone przez Panią Justynę i Pana Marcina z IQuest. To świetna propozycja dla dzieci 5-10 letnich, szczególnie że przed długi nami sezon jesienno-zimowy, gdy szybko robi się zimno, ciemno i trzeba się nieźle nagimnastykować, by zająć malucha. Przygodę z warsztatami zaczęłyśmy już jakiś czas temu, ale z uwagi na formę zajęć, można dołączyć do grupy w każdym momencie. Za nami między innymi zamykanie tęczy w próbówce o którym pisałam Wam tutaj. Na You Tube możecie zobaczyć film z odpalania rakiety, a wczoraj Lenka wraz z innymi małymi naukowcami zrobiła mydło i kostki do kąpieli.

Z uwagi na to, że wyprodukowanie bazy mydlanej zajmuje dużo czasu, dzieci pracowały na wcześniej przygotowanych półproduktach, które miały formę przezroczystych kostek i przypominały żelki. Każde zajęcia rozpoczynają się jednak przypomnieniem zasad i mali chemicy dobrze wiedzą, że nie można nic jeść, pić ani wylewać.

Do odmierzania właściwej ilości składników służą wagi. Proces włączania, tarowania i ważenia mamy opanowany do perfekcji 🙂 Można zaczynać..

m1 Nasze mydło musi mieć jakiś ładny kolor i zapach. Mali chemicy doskonale wiedzą, że barwniki można mieszać i wówczas z podstawowych tworzymy własne, wyjątkowe kolory. Lenka tym razem postawiła na połączenie niebieskiego i czerwonego, z przewagą tego pierwszego. Dodała też olejek pomarańczowy. Ciekawe, co jej wyjdzie?m2 Jeszcze tylko kilka sekund w mikrofalówce, baza nam się rozpuści i..m3Teraz nasze mydło można przelać do foremek, które nadadzą mu piękny kształt.
m4Foremek było mnóstwo, jednak moja kobietka postawiła na pantofelki. Koleżanka z ławki zrobiła wachlarze i na koniec można się było wymienić 🙂
m5Mydło w foremkach musiało odstać 10-15 minut, więc w tym czasie Lenka sprawnie przeszła do wykonania kostek do kąpieli. Tu potrzebna będzie soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, olejek i barwnik.
m6 Podoba mi się z jakim przejęciem i precyzją dzieci uczestniczące w warsztatach ważą potrzebne składniki. Każda łyżeczka jest dokładnie przemyślana i otoczona aurą pełnego skupienia 🙂m7Składniki odmierzone, przerzucone do większej miski, można mieszać 🙂
m8 A następnie przełożyć masę do foremek i porządnie ugnieść.m9Wygląda na to, że nasze mydełka już zastygły i można je wyjąć z formy. Zobaczcie, jakie cudne! Kąpiel z nimi będzie olbrzymią przyjemnością 🙂
m99

Najfajniejsze jest to, że własnoręcznie wykonane cuda można na koniec zabrać do domu, pokazać bratu, tacie, sąsiadkom i paniom z przedszkola 🙂m999Warsztaty na które uczęszcza Lenka są prowadzone w Gminnym Ośrodku Kultury w Długołęce oraz w kilku innych miejscach na terenie Wrocławia i okolic. U nas odbywają się w poniedziałki o 16:30 i 18:00. Zapisać się można pod numerem telefonu 690 046 511.

Polecam Wam także dedykowaną temu wydarzeniu stronę na facebooku na której na bieżąco możecie śledzić warsztaty i pomysły, jakie małym naukowcom proponuje IQuest. Po każdych zajęciach rodzice otrzymują też niezbędne wskazówki do powtórzenia eksperymentów w domu lub rozszerzenia go o kolejne etapy. Gorąco polecam!

Więcej informacji znajdziecie tu – KLIK!There are no comments

Add yours

Dodaj komentarz