Moje sposoby na picie wody

woda

Na początku chciałam podziękować Darii za inspirację do napisania tego artykułu.

Zakładam, że jeśli tu zaglądasz to problem picia bądź nie picia odpowiedniej ilości wody w jakiś sposób Cię dotyczy.

Na początek warto sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

1. Co mi daje picie wody?

Po pierwsze woda gasi pragnienie, nawilża moją skórę i sprawia, że mniej zjadam, a to już dla mnie bardzo dużo. Odpowiednia ilość wypijanej wody pozwala na chudnięcie bądź też utrzymywanie optymalnej wagi ciała. Przy regularnym piciu wody fizycznie zauważyłam, że nawilżenie mojej skóry wzrosło – po kąpieli nie muszę już od razu sięgać po balsam czy krem do ciała. Lepiej też śpię i mimo tego, że przesypiam mniej godzin to czuję się bardziej wyspana.

2. Po jaką wodę sięgać?

Podstawą powinna być woda mineralna. Pamiętajcie jednak, że tylko 10 składników ma praktyczne znaczenie dla naszego organizmu. Najważniejszymi z nich są magnez i wapń, dalej mamy wodorowęglany, chlorki i sód, siarczany, fluorki, jodki, żelazo i dwutlenek węgla. Czytajcie zatem etykiety i wybierajcie wody mineralne w których składzie znajduje się 50-100mg magnezu na litr i powyżej 150mg wapnia. Ważna jest też tutaj proporcja – wapnia ma być dwa razy więcej niż magnezu. Nie ufajcie też pięknym napisom na etykietach, bo czasami rekomendacja znanej osoby jest jedyną wartością danej wody. Popularne ostatnio butelkowane wody źródlane traktujcie jako alternatywę dla nie najlepszej kranówki. Nie powinny być jednak podstawą Waszego nawadniania, ponieważ rozcieńczają w organizmie elektrolity stymulujące pracę serca, a minerałów w nich tyle co na lekarstwo.

Tu – klik! znajdziesz test popularnych wód mineralnych i źródlanych.

3. Kiedy i ile wody pić?

Jeżeli odczuwasz pragnienie tzn. że Twój organizm jest już odwodniony. Aby temu zapobiec pij często, małymi łykami i w nie za dużych ilościach. Wypijanie na raz dużych ilości może bowiem doprowadzić do szybszego wypłukiwania się soli mineralnych z organizmu, więc nie jest dobrym pomysłem. Dobrze jest zaczynać dzień od szklanki wody z cytryną, pić 10 minut przed posiłkami, nie popijać w trakcie jedzenia, pić 10 minut po posiłku. Człowiek powinien wypijać 30ml wody na każdy kilogram masy ciała. Jeśli więc ważysz 60kg to Twoje zapotrzebowanie na wodę wynosi 0,03 x 60 = 1,8litra dziennie. Zapotrzebowanie to jednak rośnie wraz ze wzrostem aktywności fizycznej i temperatury otoczenia, dlatego ćwicząc i w upały odczuwamy większe pragnienie. Odpowiednia ilość wody jest potrzebna również dzieciom, więc jeśli jesteś mamą oblicz także zapotrzebowanie wodne Twojej pociechy.

Tu – klik! możesz pobrać aplikację „Hydro Pij Wodę”, która pomoże Ci we właściwym nawadnianiu.

Jeśli już wiesz, jaką wodę wybierać i jakie jest Twoje dzienne zapotrzebowanie wodne – po prostu zacznij pić 🙂 Wiem, że sporo osób ma problem z wypijaniem odpowiedniej ilości wody i twierdzi, że ciężko się do tego zmusić. Podpowiem Wam zatem jakie są moje pomysły na picie wody i jednocześnie zapraszam do podzielenia się Waszymi sposobami. 1/3 zapotrzebowania dziennego wypijam na dzień dobry, jeszcze przed śniadaniem, dodając 1-2 plastry cytryny. Ciepła woda z cytryną równoważy pH, wzmacnia odporność, pomaga schudnąć, przyspiesza oddawanie moczu i oczyszczanie organizmu z toksyn, pomaga zachować zdrowszy wygląd skóry. Dbam o to by woda stała na blacie w kuchni, przy biurku, na stole w salonie i by mieć ją zawsze w samochodzie. Wypijając jedną szklankę od razu nalewam sobie drugą, bo jak już stoi i się do mnie uśmiecha to głupio by było jej nie wypić. Pijąc wodę daję dobry przykład moim dzieciom i one również chętnie po ten płyn sięgają. A jak to wygląda u Ciebie?

wodaThere are 3 comments

Add yours
  1. Kasia7212

    wypijam 2 litry wody dziennie, a czasem nawet więcej …. mam w tel ustawione przypomnienie i co godzinę piję szklankę wody po za innymi napojami i innymi szklankami wody 🙂


Dodaj komentarz