Jak zamontować hamak w ogrodzie bez drzew? Zrób stojak DIY!

zestaw do montażu hamaku hamaka tribecco zrób to sam

Sprawdź, jakie to proste! Marzyłam o hamaku dość długo, ale na ziemię sprowadzał mnie nasz ogród. Nie ma na nim szansy nawet na najmniejsze drzewo, które mogłoby stanowić bazę dla hamaków. Mamy taras, trawę i płoty lamelowe, zbyt delikatne na jakikolwiek montaż. nie uśmiechało mi się również wiercenie dziur w pergoli, ale chęć posiadania hamaku rosła, a my mając już za sobą zeszłoroczny montaż stelaża huśtawki dla dzieci, wiedzieliśmy, że dla chcącego nic trudnego. Ostatecznie, udało nam się złożyć taki stelaż w kilka chwil a po sezonie w równie szybki sposób go rozłożymy. Jeśli zatem i Ty marzysz o hamaku, a masz do dyspozycji tylko kawałek podłogi, czytaj dalej. W tym wpisie pokażę Ci krok po kroku, jak powstał nasz stelaż, którego bazą stał się zestaw do montażu hamaku dostępny w ofercie sklepu Tribecco.

Kto i kiedy wynalazł hamak?

Spór na ten temat do dziś nie został rozstrzygnięty. Są tacy, którzy twierdzą, że wynaleziono je w Australii. Inni upierają się, że kolebką hamaków były Wyspy Karaibskie lub Ameryka. Jedno jest pewne. Te wiszące łóżka w Europie rozreklamował Krzysztof Kolumb, którego urzekła forma hamaków, wykorzystywanych m.in. do wypoczynku załogi na okrętach.

Jak odzyskać spokój i harmonię? W hamaku!

Celem wiszących łóżek był relaks, którego jesteśmy w stanie doświadczać leżąc w nich i bujając w obłokach. Już sam widok hamaku jest dla człowieka kojący. Niegdyś hamak zapewniał śpiącym ludziom bezpieczeństwo przed zwierzętami. Dziś spotykamy go w przeróżnych wzorach, kolorach, a i opcji montażu mamy do wyboru mnóstwo. Opowiem Ci dziś o jednej z nich, która rewelacyjnie sprawdziła się w naszym bezdrzewnym ogrodzie.

Stojak na hamak – jak i z czego zrobić, gdy nie masz do dyspozycji drzew?

Nasza hamakowa przygoda rozpoczyna się od współpracy z marką Tribbeco, która w swojej ofercie posiada zestaw do konstrukcji hamaka (bez drewna). Drewno, jakiego będziesz potrzebować to dwie kantówki 7×7 cm o długości 180 cm i dwie kolejne o długości 240 cm. Wszystkie kupiliśmy w markecie budowlanym. Znajdziesz je na dziale ogrodniczym. Nasz wybór padł na kantówki zaimpregnowane, które na starcie docięliśmy tak, by otrzymać:

jedną kantówkę 7×7 cm o długości 180 cm

dwie kantówki 7×7 cm o długości 140 cm

oraz cztery kantówki 7×7 cm o długości 80cm.

Potrzebne nam będą dwie kantówki o wymiarze 180cm i dwie o wymiarze 240cm.

Zaznaczamy na kantówkach pożądaną długość (140 lub 80cm).

My robiliśmy wszystko ręcznie, zwykłą piłą.

Etap drugi to określenie w których miejscach chcemy mieć możliwość montażu hamaka, a następnie wiercenie otworów i szlifowanie całości papierem ściernym 100. Zrobiliśmy pięć poziomów i to była dobra decyzja, ponieważ testując stelaż wyraźnie dostrzegamy, że co hamak to inny rozstaw. Wszystko przez to, że rodzaje hamaków są różne. Mają one miej lub bardziej rozciągliwy materiał i zazwyczaj na starcie wieszamy je wyżej, bo pod wpływem wagi użytkownika szybko się naciągają.

Po docięciu wkładamy kantówki do metalowych łączników.

Zaznaczamy miejsca w których następnie wiercimy otwory.

Trzeci etap to malowanie. W tej kwestii od lat jestem wierna lazurze do drewna marki Syntilor. Wybieram ją w kolorze Tek. Mamy nią pomalowane płoty, pergolę, stelaż huśtawki, więc i tym razem wybór był oczywisty. Nakładam dwie warstwy. Szybko schnie, ma ładny kolor i dobrze sobie radzi z warunkami atmosferycznymi. Idealnie komponuje się z Gumitarasem.

Kiedy już wszystkie pomalowane elementy naszej układanki wyschną, przechodzimy do skręcania stojaka. W zestawie Tribecco znajdziecie niezbędne śrubki, podkładki i haki. Składają się na niego również malowane proszkowo łączniki, dzięki którym cała konstrukcja jest stabilna i wyjątkowo wdzięczna do zbudowania.

 

Teraz już można zamontować hamak i rozpocząć walkę o miejsce relaksu 🙂

Czyż nie jest piękny?

Cały proces montażu w formie video zapisałam w wyróżnionych relacjach na instagramie. Dajcie znać, czy lubicie hamaki, gdzie macie je zamontowane i na jakie barwy się zdecydowaliście? Wybieracie hamaki ozdobne, czy proste? Jednobarwne, czy kolorowe? Mój jak widać nawiązuje stylem do makramy, ale już niebawem zaprezentuję Wam również hamakowy wybór moich dzieci.

 

Warto wiedzieć, że:

Bujanie się i przewracanie się w hamaku to świetna terapia sensoryczna dla dzieci. Stymuluje zmysły, wywołuje wydzielanie hormonu szczęścia i uspokaja. Ponadto rozwija się układ przedsionkowy, który odpowiada także, za równowagę, koordynację ruchową oraz czucie własnego ciała.

 



There are 2 comments

Add yours
  1. Agnieszka

    W końcu znalazłam instrukcję,która jest po prostu prosta 😊 dzięki Ci za to 😚
    Konkretny opis części składowych i wykonania jest połową sukcesu, teraz tylko trzeba się za to zabrać 😊 pozdrawiam


Dodaj komentarz