Czy Polacy wyrzucają dużo jedzenia? Jak zapobiegać marnotrawstwu?

marnowanie jedzenia

Kilka dni temu zapytałam Was o problem marnotrawstwa żywności. Dodałam, że sama powinnam nad tym popracować, bo podczas cotygodniowego porządkowania lodówki w naszym domowym koszu na śmieci ląduje mnóstwo jedzenia. Wiem, że problem ten można uznać za powszechny i że występuje on na całym świecie, nie tylko w zabieganym domu 😉 Zarówno w hipermarketach, jak i w wielu domach wyrzuca się bardzo dużo przeterminowanej i zepsutej żywności. W ostatnim czasie mądre głowy z sektora spożywczego zaczynają działać w kierunku ograniczenia marnotrawstwa. Warto jednak przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: jak MY możemy zapobiegać marnotrawstwu we własnym domu? Postanowiłam podjąć się tego tematu choćby z uwagi na głodujące w wielu miejscach na ziemi dzieci. Nie wiem, czy i Wy myślicie o nich, gdy Wasze zakupy lądują w koszu? Spójrzcie na zawartość Waszych koszy na śmieci i odpowiedzcie sobie na pytanie: ile jeszcze ludzi mogłoby się najeść tym, co wyrzucam? Ile pieniędzy mogłabym zaoszczędzić kupując mniej i planując listę zakupów? Jakie zwyczaje, aplikacje, funkcje i nowe technologie mogą mi sprzyjać?

Dobry zwyczaj – nie wyrzucaj

Mój mąż pracuje w branży RTV, AGD. Dzięki temu ma dostęp do wielu interesujących nowinek, badań i danych. Ostatnio dowiedziałam się od niego, że marka Beko postanowiła przyjrzeć się bliżej zwyczajom Polaków i ich życiu codziennemu pod kątem wspomnianego wyżej marnotrawstwa. Przeprowadzono Wielkie Badanie Beko z którego dowiadujemy się, że aż 65% badanych wyrzuca jedzenie przynajmniej raz w miesiącu. Wyniki mogą budzić także pewne zaniepokojenie, jeśli spojrzymy na tygodniowe pozbywanie się jedzenia. Do wyrzucania produktów spożywczych co najmniej kilka razy w tygodniu przyznaje się aż 16% badanych. Ze wstydem wyznaję, że i nasze gospodarstwo domowe ma w tym swój udział.

Wielokrotnie myślałam nawet, co mogłoby wydłużyć okres świeżości jedzenia? Okazuje się, że na rynku nowych technologii pojawiła się m.in. komora EverFresh+. Minimalizuje ona wahania temperatury wewnątrz szuflady w lodówce poprzez zastosowanie uszczelki naokoło pokrywy. Dzięki temu otwarcie drzwi chłodziarki nie zmienia temperatury wewnątrz, a specjalnie wytłoczona, perforowana pokrywa gwarantuje wysoki poziom wilgotności. Te czynniki, oraz brak skraplającej się wilgoci na dnie czy ściankach szuflady, stwarzają idealne warunki do długotrwałego przechowywania warzyw i owoców. W naszym domu dzieciaki wiecznie wachlują tymi drzwiami. Lenka nagminnie otwiera lodówkę i bardzo długo sprawdza jej zawartość zanim zdecyduje się na co aktualnie ma ochotę. Wasze dzieci z pewnością czynią podobnie, prawda?

Zaplanuj dobre nawyki

Na proces marnotrawienia jedzenia wpływa także częstotliwość robienia zakupów. Czasem zdarza, że podczas wizyty w sklepie kupimy więcej produktów niż zakładaliśmy. Wielkie Badanie Beko ujawniło, że statystycznie aż 35% Polaków robi zakupy codziennie. I znów uczciwie przyznaję, że jestem właśnie w tej grupie. Choćby po pieczywo, lody, czy truskawki muszę każdego dnia do wiejskiego sklepu wejść. Pójdę po koperek, wyjdę z całą siatą. To właśnie dlatego większość rzeczy kupuję on-line. Tego typu zakupy dbają o mój portfel i sprawiają, że mniej wyrzucamy.

Od 3 do 6 razy w tygodniu do sklepu zagląda 44% badanych, a tylko 20% robi zakupy spożywcze 2 razy w tygodniu lub rzadziej. Koniecznie dajcie znać w której grupie Wy jesteście?

W podjęciu próby ograniczenia wyrzucania żywności może pomóc świadome planowanie oraz tworzenie listy zakupów. Korzystacie z tych opcji? Aktualnie dostępnych jest mnóstwo aplikacji mających a celu nam to ułatwić.

Prócz dobrych zwyczajów, warto pomyśleć także o technologiach, które pomogą nam rzadziej chodzić na zakupy. Tak, tak, już nawet takie cuda wymyśliły mądre głowy i nie ma to nic wspólnego z zamykaniem zakupoholiczek w domu 😉 Technologia Neo Frost w lodówkach Beko polega na rozdzieleniu części chłodzącej od mrożącej w obiegu powietrza. Każda z nich pracuje niezależnie pod względem temperatury, wilgotności, nawiewu powietrza. Dzięki temu w lodówce Neo Frost zamrażarka jest bez szronu i lodu, a chłodziarka z wymianą powietrza, suchym wnętrzem i wysokim poziomem wilgoci, który po prostu nie wysusza żywności. Długo przechowasz swoje produkty bez pleśni i wysuszania, a zapachy między komorami nie będą się mieszać. Dla mnie: bomba!

Technologia oszczędności

Dzięki systemowi Neo Frost zaoszczędzamy czas i energię, przez co użytkowanie lodówki będzie proste jak nigdy dotąd. Nie musimy się martwić również o zachowanie odpowiedniej temperatury wewnątrz lodówki – wbudowany czujnik zrobi to za nas. Dzięki temu przechowywana żywność pozostanie świeża na dłużej. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które przechowują w lodówce większe ilości warzyw, owoców lub produktów o krótkim terminie ważności.

Beko wyposaża swoje lodówki również w  aktywny jonizator, który oczyszcza przestrzeń w chłodziarce z bakterii i wirusów. Neutralizuje on na bieżąco wszystkie niechciane mikroustroje, które mogą powodować powstawanie nieprzyjemnego zapachu wewnątrz lodówki. Ponadto zapachy nie mieszają się ze sobą, więc nie musimy się martwić o zapakowanie każdego produktu do oddzielnego pojemnika. Ta innowacyjna technologia nie tylko oczyszcza wnętrze chłodziarki, ale również kontroluje świeżość i neutralizuje powietrze znajdujące się między półkami, przez co zachowany jest jego odpowiedni obieg. W sytuacji, w której przez nieuwagę wstawimy do chłodziarki koszyczek malin i któraś jest spleśniała, jonizator zapobiegnie krążeniu zalążków grzybów w powietrzu. Aktywny jonizator wpływa także na jakość przechowywania produktów, dzięki czemu możesz cieszyć się ich świeżością przez dłuższy czas. Wreszcie można włożyć sernik i szynkę mając pewność, że następnego dnia sernik nie przejmie zapachu wędliny.

Beko, jako oficjalny partner odpowiedzialnych łasuchów uważa, że na zmniejszenie zjawiska marnotrawienia żywności ma wpływ każdy z nas. Dzięki usystematyzowaniu swoich zwyczajów zakupowych, dobremu planowaniu i najnowszej technologii, możemy nie tylko zwiększyć ilość swojego czasu wolnego i zaoszczędzić pieniądze, ale również być bardziej ekologiczni.

Ciekawa jestem, czy wynika badania Was zaskoczyły? Czy macie jakieś własne patenty na zapobieganie marnotrawstwu jedzenia? Koniecznie się tym podzielcie w komentarzu. Ostatecznie to my matki najczęściej odpowiadamy za stan lodówek i zapasów spożywczych w domu. To my zwalczamy mole spożywcze (walczysz z nimi? zobacz film) i wybieramy kolor lodówki tak by pasował do płytek i mebli czy storczyka 😉 Mamy moc, wykorzystajmy ją więc w pełni.

Wielkie Badanie Beko odpowiada też na wiele innych zagadnień. Jeśli interesuje Cię, jak dobrze Polacy znają swoje sprzęty AGD? Jak długo zajmują im obowiązki domowe? Zajrzyj stronę z wynikami .

A jeśli lubisz oszczędzać czas, poznaj domowe triki Beko! Wejdź na stronę smart.beko.pl i zobacz przygotowane tam video porady.

Wyniki podane w artykule opracowane są na podstawie badania opinii przeprowadzonego na stronie internetowej marki Beko www.smart.beko.pl – Wielkie Badanie Beko, 2017 r.There are 7 comments

Add yours
 1. Karolina | Odnova

  Problem marnotrawstwa jedzenia ma bardzo szeroki zasięg. Na co dzień nawet nie kontrolujemy tego ile produktów wyrzucamy- marnujemy.
  Warto się nad tym zastanowić i zmienić swoje nawyki. Fajne jest to, że firmy wychodzą nam na przeciw i przygotowują pomocne rozwiązania.

 2. Irmina Garaj

  Niestety ludzie wyrzucają dużo jedzenia. To przykre, że ktoś gdzieś tam głosuje, a ktoś inny wyrzuca sterty jedzenia. Ja staram się kupować tyle ile potrzebuje. Kupuję wyłącznie żywność którą wiem że zjemy. Czasami sklepowe patrzą się na mnie jak na wariatke gdy proszę o 15dag wędliny, ale po co mi więcej? Żeby wyrzucić?

 3. Marlena

  Taka lodówka to naprawdę świetna sprawa.Ja mam szacunek do jedzenia dlatego nie ma u nas marnotrastwa😊Zawsze staramy się kupować tyle aby nie zostawało. 😊

 4. Sylwia

  Najbardziej przeraża mnie ilość wyrzucanego jedzenia przez hipermarkety. Tam codziennie, do kontenerów wyrzuca się tony jedzenia z bieżącą datą ważności, albo ważne jeszcze przez dzień. Równie dobrze można byłoby tą żywność podarować ośrodkom wspierającym ubogich, rozdającym obiady bezdomnym.

  U mnie w domu mocno dbamy o to, żeby nie marnować jedzenia. Zakupy robimy na bieżąco, nie kupujemy hurtowo i na zapas. Z pozostałych warzyw zawsze można zrobić sałatkę, albo zupę krem.

 5. Magda M. blog

  My na szczęście zwracamy uwagę na to, żeby wyrzucać jak najmniej jedzenia. Lubię robić sałatki śmieciuchy, na przykład mężowi do pracy, pracy niewiele, a satysfakcja gwarantowana 🙂


Dodaj komentarz