Równowaga

praca-do-domu

Wymyśliłam sobie tydzień dobrych uczynków. Wczoraj nie udało mi się niczego sensownego w tym temacie zrealizować, ale dziś mam się już czym pochwalić. W drodze do przedszkola podwiozłam starszą mieszkankę naszej wsi, która pieszo w deszczu szła odebrać z naprawy swój rower. Później pomogłam sąsiadce wybrać się z dwójką małych dzieci i psem na spacer. Zrobiłam też coś dla siebie – mimo wiatru i przelotnych opadów pobiegałam! A teraz czas na pranie, sprzątanie i odbiór własnych Skarbów z przedszkola 🙂 I jadę po nich z radością, a oni z równie wielką radością będą odkurzać swoje pokoje i sortować zabawki. Świat się nie zawali, jeśli zrobią to niedokładnie i oczywiście ja zrobiłabym szybciej i lepiej, ale uważam, że angażowanie maluchów w domowe obowiązki jest równie ważne jak mycie zębów.
Trafiłam dziś na taki oto artykuł Polskie matki: Idealne i wściekłe
„Szła z sypialni do kuchni i zbierała po drodze brudne ubrania, wrzucała je do pralki, a potem brała się do mycia naczyń. I już układała listę zakupów.” bardzo do mnie pasuje, bo tez tak odruchowo robię i wkurzam się na eM., gdy idąc na górę robi tzw. puste kursy, bo nie transportuje rzeczy z parteru na piętro tak jak ja 😉 Poza tym tragedii nie ma i bez problemu dzielę czas na dzieci, pracę, dom i pasje. Z pewnością codzienna lista rzeczy do zrobienia wypisana na kartce wieczorem, dobra organizacja i priorytety mi we wszystkim pomagają, ale tego się da nauczyć, z pewnością też można to sensownie pogrupować, by się zrobiło mniej i łatwiej. Czasami warto się jednak zatrzymać, złapać oddech, zostawić tatę samego z dziećmi (uwierz, że nie zginą!), przymknąć oko i udawać, że się nie widzi sterty naczyń czy prania, zrobić coś tylko dla siebie i być w tym perfekcyjną egoistką. Sprawdziłam. Potwierdzam. Działa.
A jak Wy sobie radzicie? Macie jakieś sprawdzone mamowe sposoby?

Oto kilka moich sposobów na zachowanie równowagi:

1. Ustal priorytety.

Jesteśmy w różnych sytuacjach życiowych. Każda z nich wymaga od nas odpowiedniego podejścia. Część wymaga nawet pokory i pogodzenia się z danymi faktami. Czasami wrzucamy szósty bieg, innym razem musimy zwolnić. Jednak jakby nie było zawsze aby zdrowo i dobrze funkcjonować masz do wykonania rzeczy z czerwonym i zielonym wykrzyknikiem. Znajdź czas, by je wszystkie wypisać i podzielić, a później dbaj o to, by wrzucić je w ramy czasu i w miarę możliwości pilnować tego porządku. Będzie Ci łatwiej nad tym panować. Będziesz lepiej spać. Jeśli zauważasz, że brakuje Ci doby – wstawaj wcześniej, wraz z pierwszym sygnałem budzika.

2. Angażuj się na 100%.

Jeśli pracujesz rób to na 100%, by nie zabierać pracy do domu. Nawet, jeśli Twoje biuro, jak w moim przypadku, znajduje się w domu postaraj się wygospodarować na nie osobne pomieszczenie lub miejsce i ustal sobie godziny pracy. Nie przerywaj sobie, gdy pralka skończy pranie skoro pracujesz właśnie nad ważnym projektem. Pranie może poczekać.

Skoro domu nie zabierasz do pracy to dlaczego masz niby czynić odwrotnie? Z tym kojarzy mi się pewna grafika Matki Po Godzinach którą uwielbiam, bo zawsze trafia w sedno:

praca-do-domu

Jeśli jesteś na placu zabaw to bądź 100% mamą. Nie sprawdzaj nerwowo poczty w komórce, zamiast tego możesz za to zadbać o porcję ruchu i wykonać trening. Wskakiwanie i zeskakiwanie z piaskownicy, przerzucanie nóg z jednej strony ławki na drugą – możesz nawet usiąść na jednej stronie ławki a na drugiej postawić 1,5-litrową butelkę z wodą i przerzucać nogi tak, by jej nie strącić (super na boczki), przysiady lub wykroki podczas huśtania dziecka na huśtawce, kombinuj do woli 🙂

3. Bądź kobietą.

Nie tylko dziećmi matka żyje. Nie zapominaj, że jesteś kobietą i nie stroń od typowo kobiecych przyjemności – zakupy, spotkanie z przyjaciółką, kosmetyczka, czy randka z Ukochanym też powinny znajdować miejsce w Twoim grafiku.

4. Bądź gadżeciarą 😉

Tak, tak, dobrze czytasz! Gromadź przedmioty, które zaoszczędzą Twój cenny czas. Zestaw słuchawkowy (mając wolne ręce możesz zrobić więcej), żelazko ze stacją parową, thermomix, parowar, iRobot roomba, notes lub kalendarz (w nim zapisuj rzeczy do zrobienia), zamrażarka (przygotowując Wasze ulubione potrawy zrób ich o kilka porcji więcej i wrzuć do zamrażarki, w bardzo napięte dni wystarczy odmrozić i pyszny obiad gotowy).

5. Deleguj zadania.

Kamila Rowińska w swojej książce „Kobieta niezależna” skutecznie przekonuje, że nie tylko Ty jedna w domu potrafisz lepić pierogi. Lektura warta uwagi. Polecam!

Sama uwielbiam być królową życia i wciąż udoskonalam mój system bycia mamą, panią domu i bizneswoman. Ty również nad tym popracuj, a bez szwanku na swoim zdrowiu psychicznym spełnisz się we wszystkich rolach, jakie przyniesie Ci życie. Dziś dotarła do mnie przesyłka dzięki której mój osobisty system powinien działać jeszcze skuteczniej. Do tematu Dziennika Coachingowego wrócę w kolejnych wpisach. Tymczasem zmykam kąpać dzieci, opowiadać bajki, wieszać pranie i zaliczyć ostatni na dziś spacer z psem 🙂

20150609 - dziennikThere are 4 comments

Add yours

Dodaj komentarz